Ekibimiz

 
 
hakkimizda
 
serdarSavas
 

Dr. Serdar Savaş

 

GENAR ENSTİTÜSÜ Direktörü

Kabataş Erkek Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi’nde tıp ve hukuk, London School of Economics and Political Science’da sağlık planlaması ve finansmanı, London School of Hygiene and Tropical Medicine’de epidemiyoloji ve istatistik eğitimleri görmüş, Türkiye’de sağlık ocağı hekimliği, il sağlık müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı müşavirliği, Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü, müsteşer yardımcılığı, Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Bölge Ofisinde Sağlık Politikaları ve Sistemleri Program Yöneticiliği, Avrupa Program Direktörlüğü ve Avrupa Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2000 yılında Türkiye’ye dönmüş, Birleşik Sağlık Sistemleri’ni, İleri Tıp Teknolojileri’ni ve GENAR Enstitüsü’nü kurmuştur. Avrupa Toplum Sağlığı Genombilim Networkü’nün Yürütme Kurulu Üyeliği ve Politika Geliştirme Koordinatörülüğü yapan Dr. Savaş OECD’nin Genetik Analizler Çalışma Grubu’nun  başkanlığını yapmıştır. Halen Dünya Sağlık Teşkilat ile ulusal ve uluslar arası kuruluşlara danışmanlık  yapmakta olan Dr. Savaş Gentest Marie Curie projesinin yönlendirme komitesinde görev yapmakta, the  Faundation of European Centre for Public Health Genomics’in Co-direktörlüğünü yürütmekte, ayrıca çeşitli ülkelerde Gentest uygulamaları yapmaktadır. Aldığı bir çok ödülü, devlet nişanları, çeşitli dillerde yayınlanmış bilimsel eserleri mevcuttur.

 
tomrisCesuroglu
 

Dr. Tomris Cesuroğlu

 

GENAR Ar-Ge Koordinatörü ve Kişiye Özel Tıp ve Farmakogenetik Araştırmalar Merkezi Müdürü

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, yurt dışı ve yurt içinde kronik kompleks hastalıkların genetik kökenleri ve kişiye özel tıp uygulamaları ile önlenmesine yönelik yöntemlerin geliştirilmesi konusunda Ar-Ge çalışmalarında görev almıştır. GENAR Enstitüsü Ar-Ge Koordinatörü olarak, kronik kompleks hastalıklar, farmakogenetik, nutrigenetik, gebelik, çocuklarda büyüme ve gelişme, yaşlanma süreçleri, spor fizyolojisi alanları ve bunların genetikle etkileşimi gibi genomik, yaşam ve sağlık bilimleri alanlarında geniş bir yelpazede araştırma ve geliştirme projelerini koordine etmiştir. Dr. Cesuroğlu hali hazırda Maastricht Üniversitesi Toplum Sağlığı Genombilim Enstitüsü’nde Marie Curie Fellow’u olarak Gentest araştırmalarını ve Gentest raporlamalarının medikal koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Dr. Tomris Cesuroğlu ‘Avrupa’da Gentest Uygulamaları’ araştırması ile Marie Curie Fellow seçildi.

 
semaErge
 

Dr. Sema Erge

 

GENAR Nutrigenetik ve Yaşam Tarzı Araştırmaları Merkezi Müdürü

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan Dr. Erge, aynı bölümde diyetetik yüksek lisansı ve doktora programlarını tamamlamıştır. Akademik çalışmalarında obezitenin diyetle tedavisi, obezitede yeme davranış tedavisi ve hastalıklarda beslenme konularında yoğunlaşmış, 2006 yılında GENAR Enstitüsü’nde nutrigenetik alanında çalışmaya başlamıştır. Çalışmalarının odak noktasını başta beslenme olmak üzere yaşam tarzı özelliklerinin niceliklendirilmesi, bunların genetik özelliklerle etkileşimlerinin incelenmesi, bireylerin genetik yapısı, hastalık riskleri, hastalıkları ve diğer özelliklerine dayalı kişiye özel beslenme ve yaşam tarzı önerileri geliştirme modellerinin hazırlanması oluşturmuştur. Hali hazırda Zirve Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Erge Gentest raporlamalarının risk analizi ve nutri-genetik alanlarında danışmanlık hizmeti vermektedir.

 
sefayetKaraca
 

Dr. Şefayet Karaca

 

GENAR Biyoteknoloji ve Moleküler Genetik Tanı ve Araştırma Laboratuvarları Müdürü

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde aldığı lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi sürecinde moleküler biyoloji ve genetik alanında farklı bilimsel projelerde görev almıştır. Akademik çalışmalarına bazı kalıtsal göz hastalıklardan sorumlu genlerin moleküler patolojisini araştırarak başlayan Dr. KARACA Genar Laboratuvarlarının kurulum sürecinde, laboratuvarda kalite standartlarının oluşturulmasında, deneysel süreçlerin tasarlanması ve yönetilmesinde görev almış, GENAR’da yürütülen projelerden elde edilen değerli bilgilerin, Türk popülasyonunun kronik kompleks hastalıklarla ilişkili genetik özelliklerinin aydınlatılmasına ilişkin bilimsel yayınlara dönüştürülmesine önemli katkı sağlamıştır.

Erhan Girgin
 

Erhan Girgin

 
GENTEST Nutrigenetik Beslenme Uzmanı

Lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Girgin önce gıda teknolojileri konusunda eğitim almış, akabinde Arel Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik öğrenimini tamamlamıştır. Yüksek lisansını yaptığı Okan Üniversitesi’nde nutrigenetik derslerindeki başarısını gözleyen hocası Dr. Serdar Savaş tarafından Gentest’te görev almaya davet edilmiştir. Gentest bünyesinde bir yandan Nutrigenetik -Beslenme Uzmanı olarak görev yaparken bir yandan da kantitatif verilerin kalitatif sunulma metodolojileri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürütmüştür. Ayrıca Kiev’de bulunan Interregional Academy of Personnel Management’ta ileri düzey Rusça eğitimi alarak beslenme terminolojisinin Türkçe-Rusça karşılıklarını geliştirmektedir. Nutrigenetik ve Kişiye Özel Tıp Derneği Yönetim Kurulu’nda da görev yapan Erhan Girgin Gentest bünyesinde danışanlarına hizmet vermektedir.

 
Engin Aykaç
 

Engin Aykaç

 
GENTEST Nutrigenetik Beslenme Uzmanı

Çorum Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi’nden mezun olarak Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Aykaç öğrenim yaşamına Okan Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik alanında yüksek lisans yaparak devam etmiştir. Yüksek lisans eğitimi sırasında tanıştığı nutri-genetik konusuna ilgi duyan Aykaç bu alanda Türkiye’nin ilk ve tek kuruluşu olan Gentest’de göreve başlamıştır. Gentest bünyesinde diyetisyenlere yönelik “Nutrigenetik ve GentestDiet Yetkili Uygulayıcı Eğitimleri” nin koordinatörlüğünü, Türkiye’de Nutrigenetik’in 15. Yılı Sempozyumu Genel Sekreterliği görevlerini de üstlenmiş olan Aykaç Nutrigenetik ve Kişiye Özel Tıp Derneği’nin yönetim kurulunda yer almaktadır. Çalışmalarına Gentest ekibinin bir üyesi olarak devam etmekte olup, danışanlarına genetik yapılarına uygun beslenme programı hazırlamak konusunda uzmanlaşmıştır.

 
Ayşegül Birlik
 

Ayşegül Birlik

 
GENTEST Tıbbi Müstahzarlar ve Besin Destekleri Danışmanı

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Farmakoloji Anabilim Dalı’nda uzman ve baş eczacı olarak çalıştı. Farmakovijilans merkezi (TÜFAM) il sorumlusu görevinde bulunmuştur. 2005 yılı Lizbon Uluslararası Hastane Eczacılığı kongresindeki sunumuyla Lizbon Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne misafir araştırmacı olarak davet edilmiş, beslenme ürünleri (nutritional medication) alanında çalışmalara katılmıştır.

Aktif Yaşam, Sporcu Performansı, Sporcu Beslenme ve performans takviyeleri, Detoks ve Alkali Beslenme özel ilgi alanıdır. Türkiye’ nin ilk ‘Spor Eczacılığı temsilcisi’ olarak sunum ve eğitimler vermekte, profesyonel/amatör sporcularla çalışmaktadır. 2010 yılından beri aktif sporcu olup aşağıdaki maratonlara katılmıştır;

New York Maratonu 2011 (42.2 km)
Londra Şehir Koşusu 2011
Rotterdam Maratonu 10K 2012
Prag Yarı Maratonu 21K 2012
Avusturya Kaprun Ironman -R- 2012
Lyon Yarı Maratonu 21K 2013
Münih Maratonu 21K 2014
Paris Maratonu 2015 ( 42.2 km)
Tel Aviv Yarı Maratonu 2016
Barcelona Maratonu 2016 (42.2 km)
Viyana Yarı Maratonu 2017

 
 

Hande Seven Avuk

 
Gentest Sporcu Beslenme Danışmanı

Gentest Enstitüsü, ‘Nutri-Genetik Özelliklere Göre Sporcu Beselnmesi Çalışma Grubu’ üyesi olan Hande Seven Avuk Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuş, yüksek lisansını Haliç Üniversitesi’nde tamamlamış, halihazırda Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Akademik olarak spor diyetisyenliği üzerine çalışamalar yapan Hande Seven Avuk, International Sports Science Association ve Türkiye Futbol Federasyonu kayıtlı diyetisyenidir. 2013 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi’nde, 2017’den bu yana Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde “Sporcu Beslenmesi” derslerini yürütmektedir. Avuk, Eczacıbaşı voleybol takımı diyetisyenliği yapmış ve halen yüzme, tenis voleybol, atletizm, su topu, okçuluk gibi pek çok branşta milli, profesyonel, amatör ve alt yapı sporcularına hizmet vermekte olup NUGEN (Nutri-genetik ve Kişiye Özel Tıp Derneği), Türkiye Diyetisyenler Derneği, KEPAN Derneği, ISSA, European Chron’s&Colitis Organisation (ECCO) üyesi olarak çalışmalar yürütmektedir.

 
 

Hakan Çıtanak

 
Gentest Egzersiz ve Kinesyoloji Danışmanı

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu bitiren Hakan Çıtanak, 14 yıl, Beşiktaş ve İstanbulspor’da profesyonel olarak hentbol sporu yaptı. Bilgi ve deneyimlerini pilates reformer cadillac, barrel chair ve American College Sports of Medicine’dan aldığı eğitimlerle zenginleştirdi. Hali hazırda bireysel egzersiz koçluğu hizmetlerini sürdüren Çıtanak, GentestExecutive danışanlarına özel olarak geliştirilen egzersiz programlarının eğitimini uygulamalı olarak vermektedir.

 
 

Uğur Salman

 
Klinik Psikolog

Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 2005 yılında mezun olmuştur. 10 yıl boyunca Aile Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ile özel rehabilitasyon merkezlerinde çalışmıştır. Şu anda kendi psikanalitik sürecini de devam ettirmekte olup İstanbul Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji (Klinik) Anabilim Dalında “Yetişkin Alopesi Areata Hastalarında Aleksitimi ile Başa Çıkma Tutumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi: Rorschach Çalışması” başlıklı yüksek lisans tez çalışmasını yürütmektedir. Lacancı Psikanaliz seminerleri, İ.Ü. Tıp Fakültesi Konsültasyon ve Liyezon Psikiyatrisi Psiko-onkoloji eğitimi, Rorschach ve Projektif Testler Derneği Yetişkinler için Rorschach Eğitimi katıldığı eğitimlerdendir. Yetişkin psikoterapisi üzerine çalışmaktadır. Gentest bünyesinde stres konulu Ar-Ge çalışmaları ve uygulamalarını yürütmektedir.

 
 

Zeynep Işılsu Ünal

 
Gentest Nutri-Genetik Uygulamalar Asistanı

Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan Zeyne Işılsu Ünal, öğrencilik yıllarında ilgi duyduğu nutri-genetik alanında kendisini geliştirmek için Türkiye’de bu alanın kuruculuğunu ve liderliğini yapan Gentest Enstitüsü’ne staj başvurusuna bulunmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Enstitü tarafından kabul edilmiş ve bir aylık stajın sonunda ‘Geliştirilmeye Değer Öğrenci‘ statüsü kazanarak öğrenciliği boyunca Enstitü çalışmalarına katılma hakkı kazanmıştır. Bu dönemde özellikle sporcu beslenmesinin nutri-genetik boyutları konusuna odaklanmıştır. Lisans eğitimini bitirdikten sonra Erasmus Plus Stajı ile Hollanda da bulunan University Medical Center Groningen’de, Prof. Dr. Folkert Kuiper’in araştırma laboratuvarı ekibinde yer almıştır. Hollanda’da bulunduğu süre boyunca Vrije Amsterdam Üniversitesi’ndeki Gentest Enstitüsü Ar-Ge Koordinatörü Dr. Tomris Cesuroğlu ile GentestSports’un ar-ge çalışmalarına katılmıştır. Türkiye’ye dönüşünde Gentest Enstitüsü’nde ‘Genç Bilim İnsanı’ olarak ar-ge ekibinde göreve başlamıştır. Hali hazırda GentestSports ürün geliştirme projesinde görev yapan Zeynep Işılsu Ünal 11 yaşından bu yana okçuluk sporu yapmakta olup, bu alanda üniversiteler arası ve ulusal düzeyde dereceler yapmış, Milli Takım’a seçilmiştir.

 
 

Elif Keloğlu

 
Gentest Nutri-Genetik Uygulamalar Asistanı

Elif Keloğlu İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirmiş akabinde Gentest’te nutri-genetik stajı yapmıştır. Staj sırasında gösterdiği başarı üzerine yetiştirilmek üzere Gentest ekibine alınmıştır. Hali hazırda ‘kanser hastalarının beslenmesinde nutri-genetik ilkeler’ konusunda hizmet içi eğitim almaktadır.

 

Gentest Kurumsal
 

Adres: Akatlar Mah. Ebulula Mardin Cad. Carlton 17/2 Akatlar / İstanbul

Telefon: 0212 436 0 436

               GEN 0 GEN 

WhatsApp: 0542 232 8 436 

Sosyal Medya’da Gentest

Gentest Facebook

Gentest Instagram

Gentest Youtube

Twitter

Mesajınızı İletin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

Phone