Gentest Nedir?

Gentest, Dr. Serdar Savaş tarafından uygulanan bir koruyucu sağlık hizmetidir. Yaşamını insanların hastalıklardan korunmasına adayan Dr. Savaş, T.C. Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve bir çok uluslararası projelerde görev yapmış bir pratisyen hekimdir. Gentest, Dr. Savaş’ın ülkemize ve dünyaya sunduğu 7K Tıbbı kavramının pratik uygulaması olan bir hizmet modelidir. Gentest, bir tanı ve tedavi hizmeti olmayıp, bireylerin kendilerine en uygun yaşam şekillerini oluşturmalarına destek veren multi disipliner bir uygulamadır.

Gentest, insan genomunun moleküler özelliklerini, tıp, epidemiyoloji, biyokimya, beslenme, diyetetik, spor fizyolojisi, istatistik bilimlerindeki ve bilgi teknolojilerindeki son gelişmeleri kullanarak tamamen size özel ‘Optimum Yaşam Planı’ olarak hizmetinize sunar.

Hastalıkların bir kısmı doğrudan çevresel etkenlerle ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar bunun en tipik örneğidir. Böyle bir durumda genetik yapınızın rolü son derece sınırlıdır. Örneğin tifo veya kolera hastalığına yakalanmak bütünüyle çevre koşulları ve mikroorganizmalarla ilişkilidir. Bazı hastalıklar ise tamamen genetik yapınızdan kaynaklanmaktadır. Örneğin fenilketonüri, kistik fibrozis, orak hücreli anemi gibi hastalıklar genetik yapıdaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların ortaya çıkmasını engellemek için birey olarak yapılabilecek bir şey yoktur.

Bir de genetik yapıda yatkınlıkları taşınan ama hastalığın ortaya çıkması için yaşam tarzı ve dış çevre ile ilgili faktörlerden olumsuz bir etkilenmenin gerektiği hastalıklar vardır. Günümüzde hastalık ve ölümlerin önemli bir kısmını oluşturan hastalıklar; ileri dönem yaygın hastalıklar veya kompleks ve kronik hastalıklar olarak da nitelendirilmektedir. Örneğin obezite, kalp hastalıkları, diyabet, osteoporoz, beyin damar hastalıkları ve kanserler hem genetik, hem yaşam tarzı, hem de yaşadığımız çevre ile ilgili faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu grupta eğer genetik yatkınlık bilinirse başta beslenme olmak üzere yaşam tarzı düzenlemeleri ve uygun tıbbi kontroller ile obezite ve diğer hastalıkların ortaya çıkması önemli ölçüde engellenebilir.

Gentest

Nasıl Uygulanır?

Gentest'in bilimsel ve profesyonel akışı içerisinde
kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Sizinle iletişime geçmemiz için

lütfen formu doldurunuz.

Gentest, size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. İstediğiniz takdirde çerezleri reddedebilirsiniz.