Logomuzun Öyküsü

 
gentest logoDÜNYADAKİ YAŞAM DÖNGÜSÜ ve LOGOMUZ
Gentest markasının sağ üst köşesinde yer alan logomuzun içinde karşılıklı olarak konumlanmış dört renk yer almaktadır. Logonun sol üst köşesinde bulunan ‘mavi renk’ yeryüzünde yaşamın başladığı ‘suyu ifade etmektedir.

Mavinin sağında yer alan ‘sarı renk’ dünyanın enerji kaynağı olan güneşi temsil etmektedir. Güneş enerjisi yaşamın sürdürülmesi için elzemdir. Güneşten gelen enerji bitkiler tarafından Adenozin Difosfat’ı (ADP) Adenozin Trifosfat’a (ATP) çevirerek ATP içinde depolanır. Bu işleme fotosentez denir. Bitkilerin yeşil rengi fotosentezle üretilen ‘klorofil’ maddesinden gelir. Logonun sağ alt köşesinde yer alan ‘yeşil renk’ bu muazzam süreci anlatmaktadır.

Sıcak kanlı otobur canlılar bitkilerle beslenir. Böylece bitkilerin depolamış olduğu güneş enerjisi bu canlılara geçer. Etobur canlılar ise otoburları ve bazen de diğer etoburları yiyerek bu enerjiyi kendilerine aktarır. Logonun sol alt köşesinde, aralarında insanın da (Homo Sapiens) bulunduğu sıcak kanlı dolaşımı olan canlıları temsil eden kırmızı renk yer almaktadır.

DNA ve LOGOMUZ
Logoda yer alan bu dört renk aynı zamanda DNA molekülü üzerinde bulunan dört farklı nükleotidi (bazı) temsil etmektedir. ‘Mavi renk’ Adenin’i (A), karşısında bulunan ‘Sarı renk’ Timin’i (T), ‘Kırmızı renk’ Guanin’i (G), karşısında bulunan ‘Yeşil renk’ Sitozin’i (C) temsil etmektedir. Tüm canlıların DNA yapıları aynı özelliktedir.

DROSOPHILA’YA SAYGI ve LOGOMUZ
Logomuz kanatlı bir canlıya benzemektedir. Bu özelliği ile bütün kanatlı böcekler (ephemeroptera) sınıfını, özelde ise genetik çalışmalarda çok önemli bir rolü olan Meyve Sineği’ni (Drosophila Melanogaster) temsil etmektedir. Bunu, bilime katkısı olan bir canlıya saygımız olarak ifade ediyoruz.

ÇEŞİTLİLİK ve LOGOMUZ
Tüm insanlar genetik olarak binde 999 birbirine benzer. Farklılığımız sadece binde 1’dir. Bu kadar küçük farklarla birbirine benzeyen insanlar bu büyük benzerlik yerine aralarındaki küçük farklılıklardan dolayı savaşlar çıkarmış, acılara neden olmuşlardır. Tüm canlılar arasında da genetik benzerlik çok yüksektir. İnsanla şempanzenin genetik benzerliğinin yüzde 96 olması şaşırtıcı ama gerçektir. Logomuzun rengarenk olması bu çeşitliliğe vurgu yapmakta ve farklılıklara saygı duymamız gerektiği mesajını taşımaktadır. Renkler arasındaki ince gri çizgiler farklılıklar arasında bulunan bağlara dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

 

 

Gentest‘inizi Seçin.

Gentest biyolojik, genetik, psikolojik, hormonal süreçlerinizi ve yaşam tarzınızı analiz eder. Yaşam kalitenizi ve performansınızı artıracak etkili önlemler sunar.

test1
 
test1
 
test1
 
test1
 
test1
 
test1
 
 

Gentest Kurumsal
 

Adres: Akatlar Mah. Ebulula Mardin Cad. Carlton 17/2 Akatlar / İstanbul

Telefon: 0212 436 0 436

               GEN 0 GEN 

WhatsApp: 0542 232 8 436 

Sosyal Medya’da Gentest

Gentest Facebook

Gentest Instagram

Gentest Youtube

Twitter

Mesajınızı İletin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

Phone