Kısa öykümüz

Gentest kişiye özel tıp kavramının ilk somut örneklerindendir. Bireyin hem kronik kompleks hastalıklara genetik yatkınlığını incelemekte hem de detaylı bir yaşam tarzı analizi ile kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme ve fiziksel aktivite önerileri getirmektedir. Bu çalışma ile birey ülkemizde ölümlere en çok neden olan hastalıklarla ilgili genetik olarak taşıdığı yatkınlıkları, yaşam biçiminin (beslenme, egzersiz vb.) bu hastalıkların oluşumunda ne derece etkili olacağını ve karşı karşıya olduğu riskleri öğrenebilmektedir. Gentest’in önerdiği yaşam biçimi müdahalesi ile bu riskler kalıcı bir biçimde azaltılabilmektedir. Gentest, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Teknokenti’nde 2004 yılında Dr. Serdar Savaş tarafından kurulmuş olan GENAR Toplum Sağlığı ve Genombilim Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. Tamamen Türk bilim insanlarının görev yaptığı, Cambridge’ten sonra Avrupa’nın ikinci Toplum Sağlığı Genombilim Enstitüsü olan GENAR;

1

Kişiye Özel Tıp ve Farmakogenetik Araştırmalar Merkezi

2

Moleküler Genetik Araştırma Laboratuvarları

3

Nutrigenetik - Kişiye Özel Beslenme ve Yaşam Tarzı Araştırmaları Merkezi

komplekslerinin birleşmesinden oluşmuştur. GENAR, Ar-Ge faaliyetlerinin bitirilmesinden sonra çalışmalarına 2009 yılında son vermiştir.

Genar Enstitüsü Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ‘Gentest Modeli’ni geliştirmiş ve bu model Avrupa Birliği Toplum Sağlığı Genombilim Ağı tarafından “Avrupa’daki En İyi Uygulama” (Best Practice in Europe) seçilmiştir. Avrupa Halk Sağlığı Konferansı’nda 3000 bilim insanına sunulan Gentest büyük bir ilgi ile karşılanmış ve Hollanda’nın Maastricht Üniversitesi tarafından bilimsel çalışmaların üniversite bünyesinde sürdürülmesi için davet almıştır. Ayrıca Avrupa Birliği’nin bilimsel araştırmalara kaynak sağlayan 7. Çerçeve Programı kapsamında çok az sayıda özel projeye verilen Marie Curie Fonu tarafından desteklenilecek proje olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı Gentest’in Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde, o ülkelerin sağlık hizmet sistemlerinin parçası haline getirilmesidir. 2014 yılında ‘Dutch Innovation Attacher Network’ tarafından bir Türk inovasyonu olarak Hollanda bilim camiasına sunulmuştur. Dr. Serdar Savaş İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Letonya, Yunanistan, Danimarka, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde davet edildiği bilimsel konferans ve toplantılarda ‘Gentest Modeli’ni sunmuştur. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bilim Komitesi Dr. Serdar Savaş’ı davet ederek kendisinden Gentest konusunda bir konferans vermesini talep etmiştir. Ayrıca Maasticht Üniversitesi’nde Gentest konusunda bir doktora tezi hazırlanmıştır.

Gentest’i bir de mutlu danışanlarından dinleyin

Gentest yaptıranlar deneyimlerini paylaşıyor.

Gentest yaptıranlar ne diyor?

Ortak yönleri hayatlarını genetik haritalarına göre biçimlendirmeleri…
Gentest’le kendilerini öğrendiler. Artık daha dinamik ve enerjik olduklarını, fazla kilolardan kurtulduklarını, kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylüyorlar.

Haşmet Çınar
İş Adamı
İş hayatının yoğun temposu içinde sağlığımı ihmal ediyordum. Daha verimli, sağlıklı ve zinde olmak için GentestExecutive yaptırdım. Genetik yapıma göre hazırlanan diyet, egzersiz, gıda destekleri ve stres yönetimi programı hızla etkisini gösterdi. Tek kelimeyle muhteşem bir uygulama. Şu anda kendimi en az 10 yaş gençleşmiş hissediyorum.
Eda Zing
İletişim Uzmanı
Uzun zamandır çözemediğim aşırı kilo problemim vardı. ‘’Acaba obezite ameliyatı yaptırsam mı?’’ diye düşünüyordum. Gentest’le tanıştım. Hayatımın önemli bir dönüm noktası oldu. GentestObesity ile sekiz ayda 40 kilo vererek 110 kilodan 70 kiloya düştüm. Hala kilo vermeye devam ediyorum.
Güven Kıraç
Sanatçı, Oyuncu
Film çekimleri, setler, stres, düzensiz beslenme derken bir de baktım sağlığım sinyal vermeye başlamış. Dr. Serdar Savaş ve Gentest kelimenin tam anlamıyla imdadıma yetişti. Beni bana anlattılar. Tüm değerlerim normale döndü.
Leyla Alaton
İş Kadını
Gentest’i iç organlarıma ayna tutmaya benzetiyorum. Bir anlamda sağlığımın ve iç organlarımın aynası. Kuvvetli ve zayıf taraflarımızı hayat tecrübeleriyle öğrenebiliyoruz fakat organlarımızın ne durumda olduğunu öğrenemiyoruz. Gentest tedbir açısından çok önemli bir test. Bu nedenle bu testi tercih ettim.
Ufuk Tarhan
Futurist, İş Kadını
Gentest’le 10 yıl önce tanıştım. Futuristik bir uygulama olduğunu gördüm. Geleceğimin genlerle daha iyi geleceğini anladım. Beni genetik yapım, tüm biyokimyasal özelliklerim ve yaşamımın her yönüyle derinlemesine incelediler. Gentest raporumu elime aldığımda “işte budur” dedim.
Nefize Karagöz
Sanayici
Gentest’i bir gazete haberinden öğrendim. Kendi kendime: “Makine parkımızın koruyucu bakımını yaptırıyoruz da, neden kendimize aynı özeni göstermiyoruz?” dedim. Ortağımla ile birlikte GentestExecutive yaptırdık. Stresimizi kontrol altına aldık. Çok sağlıklı ve enerjik yaşıyoruz.