sağlıklı yaşlanma
Sağlıkta teori çok; sizin doğrunuz ise size özel

Sağlıklı yaşlanma kavramı, bireyin yaşlanmasının normal bir süreç olarak değerlendirildiği klasik tıp yaklaşımından gelir. İşte bu yüzden Gentest’ te sizlere beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunmak için gereken besin desteklerini kapsayan bir Sağlıklı Yaşam Planı sunuyoruz. Ayrıca yaşlanmayı normal sürecine müdahale etmeksizin geciktirecek ve performans artıracak yöntemler öneriyoruz.

 

Öncelikle size özel beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunmak için gereken besin desteklerini kapsayan Gentest Sağlıklı Yaşam Planı oluşturuyoruz. Ayrıca yaşlanmayı geciktirmek için besin desteklerinin yanında hormon prekürsörleri, hormonal destekler, aminoasit takviyeleri ve psiko-sosyal uygulamalar yapıyoruz.

 

Başta diyabet, kalp krizi, inme, osteoporotik kırık, Alzheimer hastalığı, kadınlarda meme, yumurtalık, rahim; erkeklerde prostat; her iki cinste akciğer kolon, mide, pankreas, mesane, böbrek, cilt kanseri olmak üzere kronik kompleks hastalıklar bireyin genetik yapısı ve yaşam tarzı ile çevresel koşulların etkileşiminden oluşur. Bu hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler bireyler arasında farklılık gösterir. GentestNormoaging sizin bu hastalıklardan korunmanız için gerekli önlemleri ortaya koyar. GentestNormoaging’te yaşlanmanın yavaşlatılmasına, ilerleyen yaşla birlikte fiziksel, zihinsel ve cinsel performansın artırılmasına yönelik önlemler de bulunmaktadır. Kısaca bu önlemlerin temel mantığını anlamak için lütfen aşağıdaki kutuda sunulan bilgileri okuyunuz.

 

2004 yılında Ankara/Türkiye’de kurulan GENAR Halk Sağlığı ve Genomik Araştırma Enstitüsü, karmaşık hastalıklarla mücadele etmek için kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerinde ‘Gentest’ (2004-2008) adlı bir uygulama modeli geliştirdi. Uygulama modeli, 2008 yılından bu yana yetkili pratisyenler (hekimler/veya diyetisyenler) tarafından 500 kişiye hizmet olarak, pilot olarak uygulanmaktadır.

Best Practice in Europe

2008 yılında Halk Sağlığı Genomik Avrupa Ağı (PHGEN) tarafından Avrupa’da en iyi uygulama modeli olarak tanımlanmıştır. Uygulama modelinin özellikleri kapsamlı (kişisel, tıbbi, yaşam tarzı ve genetik bilgiler gibi çeşitli faktörleri içeren), multidisipliner, önleme odaklı ve sağlık profesyonelleri aracılığıyla uygulanıyor olmasıdır. Uygulama, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerinin Avrupa politika çerçevelerine zamanında ve etkin bir şekilde entegrasyonunu sağlama, insan sağlığını, yaşam kalitesini ve performansını iyileştirme ve sağlık bakım maliyetlerini düşürürken yaşam süresini uzatma nihai hedefine hizmet etmiştir.

Yaşlanma yönteminde farklı yaklaşımlar

Klasik Tıp Yaklaşımı
Yaşlanma sürecinde takvim yaşımız ve biyolojik yaşımız arasındaki ilişkiye bakılır. Yukarıdaki grafikte mavi renkteki ‘klasik tıp’ yaklaşımı ilerleyen yaşla birlikte biyolojik yaşın da ilerlemesini ve buna bağlı olarak fiziksel, zihinsel, cinsel performansın düşmesini olağan karşılar. Buna “yaşınıza göre normaldir” tıbbı denebilir.

Antiaging Yaklaşımı
“Antiaging tıp” yaklaşımı bireyi 35-40 yaş bandında tutmayı amaçlar. ( Grafikte kırmızı renkle gösterilmiştir. ) Bu bağlamda çok farklı uygulamaları yapar. Geçen yıllar içerisinde gerçek anlamda uygulanan antiaging yöntemlerin birçok ciddi sağlık sorununa yol açtığı görülmüştür. Bu sağlık sorunlarının başlıcası kanserdir. Buna rağmen kişiler bu riskleri göze alarak antiaging uygulaması yaptırmak isteyebilir. Çünkü bu talep onun psikolojik, mesleki ve sosyal ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkmıştır. İşte bu yüzden bu uygulamaları yapan bireylerin tercihlerine saygı duyarız. Fakat temel amacı insan sağlığını geliştirmek olan Dr. Serdar Savaş, Gentest’te bu tür uygulamalar yapmamakta ve tavsiye etmemektedir.

sağlıklı yaşlanma

Normoaging Yaklaşımı ile Sağlıklı Yaşlanma
GentestNormoaging, yukarıda sunulan açıklamada mavi renkli ‘klasik tıp’ yaklaşımının tercih edildiği bir uygulamadır; bireyin yaşlanması normal bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bireyin hormonlarında ve diğer biyomarkerlarında tıbbın patoloji (hastalık) olarak kabul ettiği bir bozukluk yoksa herhangi bir yaşlanma karşıtı destek verilmemektedir. Hazırlanan Gentest Yaşam Planı beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunmak için gereken besin desteklerini kapsar. Ayrıca yaşlanmayı normal sürecine müdahale etmeksizin geciktirecek ve performans artıracak önerileri içerir.

“Sağlıklı Yaşlanma” Mümkün Mü?
GentestNormoaging ‘klasik tıp’ yaklaşımının tercih edildiği bir uygulamadır. Bu nedenle bu uygulamada bireyin yaşlanması normal bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Takvim yaşına göre biyolojik yaşın doğru orantılı tutulması gerektiğine inanan bir yaklaşımdır. Bireyin hormonlarında ve diğer biyomarkerlarında tıbbın patoloji (hastalık) olarak kabul ettiği bir bozukluk yoksa herhangi bir yaşlanma karşıtı destek verilmemektedir. Hazırlanan Gentest Yaşam Planı beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunmak için gereken besin desteklerini kapsar. Bu sayede kişinin takvim yaşına göre biyoljik yaşının olması sağlanır. Bir başka değişle bireylerin sağlıklı yaşlanmasına yardımcı olunur.

Sağlıklı Yaşlanma GentestNormoaging Kimlere uygulanır?

Genetik yatkınlıkları ve hastalık riskleri doğrultusunda önlem alarak sağlıklı, dinamik yaşamayı hedefleyen ve ayrıca yaşlanmasını yavaşlatmak isteyen, 35 yaşından büyük tüm bireylere uygulanır.

Nasıl uygulanır?
  1. Doku ve kan örnekleriniz alınır,
  2. Vücut ölçümleriniz yapılır,
  3. Yaşam tarzı görüşmeniz yapılır,
  4. Rapor 6-8 hafta içinde hazırlanır,
  5. Rapor Dr. Serdar Savaş ve diyetisyenimiz tarafından size açıklanır.
  6. Gentest Yaşam Planı’nız sunulur.

 

Bundan böyle yaşamınızda sizi biyolojik yapınız ve sağlığınız açısından bizden daha kapsamlı ve derinlemesine tanıyan hiç kimse olmayacak. Bu nedenle Gentest kapsamındaki sorumluluklarımız Gentest Yaşam Planı’nızın sunulmasından sonra da devam eder. Öncelikle sizi ailemizin bir üyesi olarak görürüz. Devamında düzenli görüşmeler, takipler, kontroller, bilgi tazeleme görüşmeleri, eğitimler, bilimsel ve sosyal aktivitelerle sürekli yanınızda oluruz. İşte buna biz GYBD (Gentest Yaşam Boyu Destek) programı diyoruz.

Gentest sağlıklı yaşam planı modelimiz Avrupa Birliği Toplum Sağlığı Genobilim Network’ü tarafından “Avrupa’daki En İyi Uygulama” (Best Practice in Europe) (Best Practice in Europe) seçilmiştir. Kısacası artık Gentest Sağlıklı Yaşam Planı ile sağlıklı yaşlanma mümkün!

Gentest’i bir de mutlu danışanlarından dinleyin

Gentest yaptıranlar deneyimlerini paylaşıyor.

Gentest yaptıranlar ne diyor?

Ortak yönleri hayatlarını genetik haritalarına göre biçimlendirmeleri…
Gentest’le kendilerini öğrendiler. Artık daha dinamik ve enerjik olduklarını, fazla kilolardan kurtulduklarını, kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylüyorlar.

Haşmet Çınar
İş Adamı
İş hayatının yoğun temposu içinde sağlığımı ihmal ediyordum. Daha verimli, sağlıklı ve zinde olmak için GentestExecutive yaptırdım. Genetik yapıma göre hazırlanan diyet, egzersiz, gıda destekleri ve stres yönetimi programı hızla etkisini gösterdi. Tek kelimeyle muhteşem bir uygulama. Şu anda kendimi en az 10 yaş gençleşmiş hissediyorum.
Eda Zing
İletişim Uzmanı
Uzun zamandır çözemediğim aşırı kilo problemim vardı. ‘’Acaba obezite ameliyatı yaptırsam mı?’’ diye düşünüyordum. Gentest’le tanıştım. Hayatımın önemli bir dönüm noktası oldu. GentestObesity ile sekiz ayda 40 kilo vererek 110 kilodan 70 kiloya düştüm. Hala kilo vermeye devam ediyorum.
Güven Kıraç
Sanatçı, Oyuncu
Film çekimleri, setler, stres, düzensiz beslenme derken bir de baktım sağlığım sinyal vermeye başlamış. Dr. Serdar Savaş ve Gentest kelimenin tam anlamıyla imdadıma yetişti. Beni bana anlattılar. Tüm değerlerim normale döndü.
Leyla Alaton
İş Kadını
Gentest’i iç organlarıma ayna tutmaya benzetiyorum. Bir anlamda sağlığımın ve iç organlarımın aynası. Kuvvetli ve zayıf taraflarımızı hayat tecrübeleriyle öğrenebiliyoruz fakat organlarımızın ne durumda olduğunu öğrenemiyoruz. Gentest tedbir açısından çok önemli bir test. Bu nedenle bu testi tercih ettim.
Ufuk Tarhan
Futurist, İş Kadını
Gentest’le 10 yıl önce tanıştım. Futuristik bir uygulama olduğunu gördüm. Geleceğimin genlerle daha iyi geleceğini anladım. Beni genetik yapım, tüm biyokimyasal özelliklerim ve yaşamımın her yönüyle derinlemesine incelediler. Gentest raporumu elime aldığımda “işte budur” dedim.
Nefize Karagöz
Sanayici
Gentest’i bir gazete haberinden öğrendim. Kendi kendime: “Makine parkımızın koruyucu bakımını yaptırıyoruz da, neden kendimize aynı özeni göstermiyoruz?” dedim. Ortağımla ile birlikte GentestExecutive yaptırdık. Stresimizi kontrol altına aldık. Çok sağlıklı ve enerjik yaşıyoruz.