Sağlıkta teori çok; sizin doğrunuz ise size özel

Yaşlanmayı geciktirmek için uyguladığımız program GentestBioaging’ dir. Bioaging tıp yaklaşımında bireyin yaşlanması normal bir süreç olarak değerlendirilmez. Buna göre takvim yaşınız artsa bile biyolojik yaşın belirli güven aralıklarında genç tutulabileceği anlayışı doğrultusunda uygulamalarımızı yapıyoruz. Böylece bireyin hormonlarında ve biyomarkerlarında, tıbben kabul edilmiş bir hastalık olmasa dahi, yaşlanmaya karşı önlemler alınır.

 

Öncelikle; size özel beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunmak için gereken besin desteklerini kapsayan Gentest Sağlıklı Yaşam Planı’ nı oluşturuyoruz. Ayrıca yaşlanmayı geciktirmek için besin desteklerinin yanında hormon prekürsörleri, hormonal destekler, aminoasit takviyeleri ve psiko-sosyal uygulamalar yapıyoruz.

 

Bireyin genetik yapısı; kalp krizi, inme, diyabet, osteoporotik kırık, Alzheimer hastalığı, erkeklerde prostat; kadınlarda meme, yumurtalık, rahim; her iki cinste mide, akciğer kolon, mesane, pankreas, böbrek ve cilt kanseri gibi kronik kompleks hastalıkların altyapısını oluşturur. Buna, bireyin yaşam tarzı ve çevresel koşulların etkileşimi eklenince bu hastalıklar ortaya çıkar. Üstelik bu hastalıklar toplumumuzda yaygın şeklide görülmektedir. Ancak korunmak için yapılması gerekenler bireyler arasında farklılık gösterir. GentestBioaging sizin bu hastalıklardan korunmanız için gerekli önlemleri almanıza yardımcı olur. Bu sağlıklı yaşam planında, yaşlanmanın yavaşlatılmasına, ilerleyen yaşla birlikte fiziksel, mental ve cinsel performansın artırılmasına yönelik önlemler de bulunmaktadır. Bu önlemlerin temel mantığının alatıldığı tabloyu aşağıda özetledik. Lütfen sunulan bilgileri dikkatle okuyunuz.

Yaşlanma yönteminde farklı yaklaşımlar

Klasik Tıp Yaklaşımı
Yaşlanma sürecinde takvim yaşımız ve biyolojik yaşımız arasındaki ilişkiye bakılır. Yukarıdaki grafikte mavi renkteki ‘klasik tıp’ yaklaşımı ilerleyen yaşla birlikte biyolojik yaşın da ilerlemesini ve buna bağlı olarak fiziksel, zihinsel, cinsel performansın düşmesini olağan karşılar. Buna “yaşınıza göre normaldir” tıbbı denebilir.

Antiaging Yaklaşımı
“Antiaging tıp” yaklaşımı bireyi 35-40 yaş bandında tutmayı amaçlar. ( Grafikte kırmızı renkle gösterilmiştir. ) Bu bağlamda çok farklı uygulamaları yapar. Geçen yıllar içerisinde gerçek anlamda uygulanan antiaging yöntemlerin birçok ciddi sağlık sorununa yol açtığı görülmüştür. Bu sağlık sorunlarının başlıcası kanserdir. Buna rağmen kişiler bu riskleri göze alarak antiaging uygulaması yaptırmak isteyebilir. Çünkü bu talep onun psikolojik, mesleki ve sosyal ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkmıştır. İşte bu yüzden bu uygulamaları yapan bireylerin tercihlerine saygı duyarız. Fakat temel amacı insan sağlığını geliştirmek olan Dr. Serdar Savaş, Gentest’te bu tür uygulamalar yapmamakta ve tavsiye etmemektedir.

sağlıklı yaşlanma

Bioaging Yaklaşımı ile Yaşlanmayı Geciktirmek
“Bioaging tıp” yaklaşımı tabiata teslim olmadan ve bireyin sağlığını tehlikeye atmadan yapılacak yaşlanmayı geciktiren önlemleri ortaya koyar. Bioaging yaklaşımında birçok vitamin-mineral-organik yağlar, aminoasitler, hormon prekürsörleri gibi desteklerin kullanılır. Ayrıca sistematik egzersiz uygulamalarını ve yaşlanma karşıtı aktiviteleri gerekli kılar. Ancak bu uygulamalar disiplinli bir şekilde hayata geçirilirse, fiziksel, zihinsel ve cinsel olarak aktif bir ileri yaş dönemi yaşamak mümkün olmaktadır. Bu sebeple Bioaging yaklaşımı bu disiplini günlük yaşamına adapte edebilecek bireylere önerilir.

Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün Mü?
GentestBioaging adında anlaşıldığı gibi ‘bioaging tıp’ yaklaşımının tercih edildiği bir uygulamadır. Bu nedenle bu uygulamada bireyin yaşlanması normal bir süreç olarak değerlendirilmez. Takvim yaşı ileri gitse de biyolojik yaşın güvenli sınırlar içerisinde genç tutulabileceği anlayışına dayanır. Bireyin hormonlarında ve diğer biyomarkerlarında tıbbın patoloji (hastalık) olarak kabul ettiği bir bozukluk olmasa dahi yaşlanmaya karşı önlemler alınmaktadır. Hazırlanan Gentest Yaşam Planı beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunmak için gereken besin desteklerinin yanında hormon prekürsörleri, hormonal destekler, aminoasit takviyeleri, psiko-sosyal uygulamalar ve diğer müdahaleleri kapsar.

Sağlıklı Yaşlanma GentestBioaging Kimlere uygulanır?

Genetik yatkınlıkları ve hastalık riskleri doğrultusunda önlem alarak sağlıklı, dinamik yaşamayı hedefleyen ve ayrıca yaşlanmasını yavaşlatmak isteyen, 35 yaşından büyük tüm bireylere uygulanır.

Nasıl uygulanır?
  1. Doku ve kan örnekleriniz alınır,
  2. İleri dinamik hormon analizi için idrar ve tükürük örneği alınır,
  3. Yaşam tarzının elektro-fizyolojik olarak değerlendirilmesi için 3 gün süreyle HRV cihazı takılır,
  4. 3 boyutlu vücut ve postür analiziniz yapılır,
  5. Yaşam tarzı görüşmeniz yapılır,
  6. Rapor 6-8 hafta içinde hazırlanır,
  7. Rapor Dr. Serdar Savaş ve diyetisyenimiz tarafından size açıklanır.
  8. Gentest Yaşam Planınız sunulur.

 

Artık bize ulaştınız ve doğru yerdesiniz. Bundan böyle hayatınızda sizi biyolojik yapınız ve sağlığınız açısından bizden daha kapsamlı ve derinlemesine tanıyan hiç kimse olmayacak. Bu nedenle Gentest Yaşam Planı’nızın sunulmasından sonra da Gentest kapsamındaki sorumluluklarımız devam eder. Öncelikle sizi ailemizin bir üyesi olarak görürüz. Sonrasında düzenli görüşmeler, takipler, kontroller, bilgi tazeleme görüşmeleri, eğitimler, bilimsel ve sosyal etkinliklerle sürekli yanınızda oluruz. İşte buna biz GYBD (Gentest Yaşam Boyu Destek) programı diyoruz.
Gentest sağlıklı yaşam modelimiz aynı zamanda Avrupa Birliği Toplum Sağlığı Genombilim Network’ü tarafından “Avrupa’daki En İyi Uygulama” (Best Practice in Europe) seçilmiştir. Kısacası artık Gentest Sağlıklı Yaşam Planı ile yaşlanmayı geciktirmek mümkün!

 

Gentest uygulaması, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te, Hacettepe Üniversitesi’ nden hekim, moleküler genetik uzmanı, beslenme uzmanı ve diğer ilgili bilim dallarından uzmanların katılımıyla Dr. Serdar Savaş’ın liderliğinde 2004 yılında kurulmuş olan GENAR Halk Sağlığı ve Genom Bilim Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir.Uygulama modelinin özellikleri kapsamlı (kişisel, tıbbi, yaşam tarzı ve genetik bilgiler gibi çeşitli faktörleri içeren), multidisipliner, önleme odaklı ve sağlık profesyonelleri aracılığıyla uygulanıyor olmasıdır. Uygulama, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerinin Avrupa politika çerçevelerine zamanında ve etkin bir şekilde entegrasyonunu sağlama, insan sağlığını, yaşam kalitesini ve performansını iyileştirme ve sağlık bakım maliyetlerini düşürürken yaşam süresini uzatma nihai hedefine hizmet etmiştir.

Gentest’i bir de mutlu danışanlarından dinleyin

Gentest yaptıranlar deneyimlerini paylaşıyor.

Gentest yaptıranlar ne diyor?

Ortak yönleri hayatlarını genetik haritalarına göre biçimlendirmeleri…
Gentest’le kendilerini öğrendiler. Artık daha dinamik ve enerjik olduklarını, fazla kilolardan kurtulduklarını, kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylüyorlar.

Haşmet Çınar
İş Adamı
İş hayatının yoğun temposu içinde sağlığımı ihmal ediyordum. Daha verimli, sağlıklı ve zinde olmak için GentestExecutive yaptırdım. Genetik yapıma göre hazırlanan diyet, egzersiz, gıda destekleri ve stres yönetimi programı hızla etkisini gösterdi. Tek kelimeyle muhteşem bir uygulama. Şu anda kendimi en az 10 yaş gençleşmiş hissediyorum.
Eda Zing
İletişim Uzmanı
Uzun zamandır çözemediğim aşırı kilo problemim vardı. ‘’Acaba obezite ameliyatı yaptırsam mı?’’ diye düşünüyordum. Gentest’le tanıştım. Hayatımın önemli bir dönüm noktası oldu. GentestObesity ile sekiz ayda 40 kilo vererek 110 kilodan 70 kiloya düştüm. Hala kilo vermeye devam ediyorum.
Güven Kıraç
Sanatçı, Oyuncu
Film çekimleri, setler, stres, düzensiz beslenme derken bir de baktım sağlığım sinyal vermeye başlamış. Dr. Serdar Savaş ve Gentest kelimenin tam anlamıyla imdadıma yetişti. Beni bana anlattılar. Tüm değerlerim normale döndü.
Leyla Alaton
İş Kadını
Gentest’i iç organlarıma ayna tutmaya benzetiyorum. Bir anlamda sağlığımın ve iç organlarımın aynası. Kuvvetli ve zayıf taraflarımızı hayat tecrübeleriyle öğrenebiliyoruz fakat organlarımızın ne durumda olduğunu öğrenemiyoruz. Gentest tedbir açısından çok önemli bir test. Bu nedenle bu testi tercih ettim.
Ufuk Tarhan
Futurist, İş Kadını
Gentest’le 10 yıl önce tanıştım. Futuristik bir uygulama olduğunu gördüm. Geleceğimin genlerle daha iyi geleceğini anladım. Beni genetik yapım, tüm biyokimyasal özelliklerim ve yaşamımın her yönüyle derinlemesine incelediler. Gentest raporumu elime aldığımda “işte budur” dedim.
Nefize Karagöz
Sanayici
Gentest’i bir gazete haberinden öğrendim. Kendi kendime: “Makine parkımızın koruyucu bakımını yaptırıyoruz da, neden kendimize aynı özeni göstermiyoruz?” dedim. Ortağımla ile birlikte GentestExecutive yaptırdık. Stresimizi kontrol altına aldık. Çok sağlıklı ve enerjik yaşıyoruz.