Dr. Serdar Savaş

"İnsan genomunun keşfi
kişiye özel tıp çağını başlattı..."

Dr. Serdar SAVAŞ

Dünya Sağlık Örgütü
Avrupa Programı Direktörü, 1998

Dr. Serdar Savaş

2000’den bugüne Dr. Serdar Savaş

Dr. Serdar Savaş, genetik bilgiyi kişiye özel koruyucu tıp alanına Dünya’da ilk uygulayan ve bu alanın uluslararası liderliğini yapan hekim ve bilim insanlarındandır. Dünya Sağlık Örgütü’nde Avrupa Programı Direktörlüğü görevinden sonra, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Hacettepe Üniversitesi’nden araştırmacı ve bilim insanlarıyla, Hacettepe Teknokent’te GENAR Toplum Sağlığı ve Genombilim Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. GENAR, Avrupa’da, Cambridge’den sonra kurulan ikinci toplum sağlığı genombilim araştırma merkezidir.

2004 yılında Nutrigenetik Ulusal Danışma Kurulu’nu kuran Serdar Savaş, 2005 yılında Avrupa’nın ilk Uluslararası Nutrigenetik Sempozyumu’nu İstanbul’da düzenlemiştir. Tüm dünyadan önde gelen 200 kadar bilim insanının katılması ile üst düzey tartışmalara ev sahipliği yapan sempozyum bu alanda önemli adımların atılmasını sağlamıştır. Dünya’nın ilk Nutrigenetik Derneği de kendisi tarafından kurulmuştur. 2009 yılındaki ‘Uluslararası Kronik-Kompleks Hastalıkların Genetiği Konferansı’ da bu derneğin çatısı altında Dr. Serdar Savaş tarafından düzenlenmiş, başta Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Başkanı, Avrupa Halk Sağlığı Birliği Başkanı olmak üzere birçok önemli uluslararası bilim insanını bir araya getirmiştir.

Devamını Gör

1960’tan bugüne Dr. Serdar Savaş

1960 yılında Ankara’da dünyaya gelen Serdar Savaş ilk öğrenimini Ceyhan Remzi Oğuz Arık İlkokulu’nda tamamlayıp Adana Tepebağ Ortaokulu’ndan mezun olmuştur. 1974– 1977 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi’nde yatılı olarak okuyan Savaş daha sonra sırasıyla İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Londra Üniversitesi London School of Economics and Political Science, Londra Üniversitesi Londron School of Hygiene and Tropical Medicine’de eğitim almıştır.

Meslek yaşamına Diyarbakır Şehitlik Sağlık Ocağı Hekimi olarak başlayan Dr. Savaş Adana Sucuzade Sağlık Ocağı Hekimliği yapmış, bu görevleri sırasında takdirname ile ödüllendirilmiştir. Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı tarafından, 26 yaşındayken Türkiye’nin en genç sağlık müdürü olarak Adana İl Sağlık Müdürlüğü görevine getirilmiş ve bu görevde gösterdiği başarılı çalışmalarından ötürü zamanın Başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla 28 yaşında Sağlık Bakanlığı’na müşavir olarak atanmıştır. Bu görevi sırasında Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Herkese Sağlık’ programını Türkiye’de hayata geçirmek üzere ‘Milli Sağlık Politikası’nın hazırlığını yürütmüştür. 1989 yılında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Türk asıllı insanların durumunu uluslararası alana taşıyarak seslerinin tüm dünyaya duyurulmasında rol oynamıştır. 1991 yılında zamanın Sağlık Bakanı Yaşar Eryılmaz ve Müsteşar Tandoğan Tokgöz tarafından Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü’ne getirilmiş, akabinde Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna tarafından, 31 yaşındayken Türkiye’nin en genç müsteşar yardımcısı olarak atanmıştır. Birinci ve İkinci Ulusal Sağlık Kongreleri’nin düzenlenmesi, Sağlık Reformu Programı’nın hazırlanması, Ulusal Sağlık Politikası’nın hazırlanması, Dünya Bankası’nın finans ettiği Birinci Sağlık Projesi’nin uygulanması, İkinci Sağlık Projesi’nin hazırlanması çalışmalarını yürütmüştür. Türkiye’nin uluslararası alanda aktif bir şekilde temsil edilmesi, dünyadaki Türk asıllı topluluklarla Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, KKTC’nin sağlık bakanları ile Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, UNICEF, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın üst düzey yöneticilerinin katıldığı ve doğu bloğunun yıkılmasından sonra bu ülkeleri sağlık alanında ilk kez toplayan uluslararası sağlık işbirliği konferansını İstanbul’da toplanmasını ve ilk kez bir işbirliği anlaşması imzalanmasını sağlamıştır. Bu çalışmaları takdirname ilk taltif edilmiştir.

Devamını Gör

Sizinle iletişime geçmemiz için

lütfen formu doldurunuz.

Gentest, size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. İstediğiniz takdirde çerezleri reddedebilirsiniz.