Dr. Serdar Savaş

 
Dr. Serdar Savaş

Dr. Serdar Savaş, genetik bilgiyi kişiye özel koruyucu tıp alanına Dünya’da ilk uygulayan ve bu alanın uluslar arası liderliğini yapan hekim ve bilim insanlarındandır. Dünya Sağlık Örgütü’nde Avrupa Programı Direktörlüğü ve Avrupa Başkan Yardımcılığı görevlerinden sonra, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Hacettepe Üniversitesi’nden araştırmacı ve bilim insanlarıyla Hacettepe Teknokent’te GENAR Toplum Sağlığı ve Genombilim Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. GENAR, Avrupa’da, Cambridge’den sonra kurulan ikinci toplum sağlığı genombilim araştırma merkezidir.

 
2004 yılında Nutrigenetik Ulusal Danışma Kurulu’nu kuran Serdar Savaş, 2005 yılında Avrupa’nın ilk Uluslararası Nutrigenetik Sempozyumu’nu İstanbul’da düzenlemiş, tüm dünyadan önde gelen 200 kadar bilim insanının katılması ile üst düzey tartışmalara ev sahipliği yapan sempozyum bu alanda önemli adımların atılmasını sağlamıştır. Dünya’nın ilk Nutrigenetik Derneği de kendisi tarafından kurulmuştur. 2009 yılındaki ‘Uluslararası Kronik-Kompleks Hastalıkların Genetiği Konferansı’ da bu derneğin çatısı altında Dr. Serdar Savaş tarafından düzenlenmiş, başta Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Başkanı, Avrupa Halk Sağlığı Birliği Başkanı olmak üzere birçok önemli uluslararası bilim insanını bir araya getirmiştir.
 
Dr. Savaş, GENAR’daki seçkin ar-ge ekibi ile geliştirdiği ‘Gentest Modeli’ni ik olarak 2007 yılında Atina’da uluslar arası bilim camiasına sunmuştur. Dünyanın prestijli bilimsel toplantılarından biri olan Avrupa Halk Sağlığı Konferansı’nın Başkanlık Konseyi, Dr. Savaş’ı 2008 yılındaki Lizbon konferansına davet etmiş vemkendisinden Gentest Modeli’ni 3000 bilim insanına sunmasını ve ayrıca Gentest konusunda bir çalıştay düzenlemesini istemişlerdir. Gentest, 2009 yılında Avrupa Birliği’nin ‘European Network of Puplic Health Genomics’ programı tarafından Avrupa’daki En İyi Uygulama (Best Practice in Europe) seçilmiştir. Dr. Serdar Savaş bu programın Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiş, ayrıca Avrupa Toplum Sağlığı Genombilim Programı’nın Politika Geliştirme Koordinatörlüğü, OECD Genetik Belirteçler Çalışma Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.
 
Dr. Serdar Savaş uluslararası lider bilimsel dergilerden ‘International Public Health Genomics’ ve ‘Applied and Translational Genomics’in editörler kuruluna davet edilmiş ve bu görevleri yürütmüştür. Gentest Modeli’nin uluslar arası alanda tanınmasının ardından Maastricht Üniversitesi’nden bilim insanları Dr. Serdar Savaş’la işbirliği geliştirmek üzere görüşmelere başlamış ve Dr. Savaş’tan, kurdukları European Center for Public Health Genomics’in Co-Director’ü olmasını istemişlerdir. Ayrıca GENAR Ar-Ge Koordinatörü Dr. Tomris Cesuroğlu, Gentest çalışması ile, Avrupa Birliği’nin bilimsel araştırmalara kaynak sağlayan 7.Çerçeve Programı kapsamında çok az sayıda özel araştırmacıya verilen Marie Curie Fonu tarafından desteklenecek bilim insanı seçilmiştir. Dr. Serdar Savaş’ın Bilimsel Yönlendirme Komitesi’nde yer aldığı bu çalışmanın amacı Gentest’in Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin sağlık hizmet sistemlerinin parçası haline getirilmesidir. Gentest, 2014 yılında ‘Dutch Innovation Attacher Network’ tarafından Türkiye’den seçilen tek inovasyon olarak Avrupa’da geniş bir bilim insanı camiasına sunulmuştur.
 
Dr. Serdar Savaş İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Letonya, Yunanistan, Danimarka, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde davet edildiği bilimsel konferans ve toplantılarda ‘Gentest Modeli’ni dünyanın önde gelen bilim insanlarına sunmuş ve bu konunun dünyada yaygınlaşması için özel bir emek harcamış ve harcamaktadır. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bilim Komitesi’ne davet edilen Dr. Serdar Savaş’ın hazırladığı strateji ‘Health 2020 European Health Policy’ dokümanında yer almıştır.
 
Futuristler Konuşması
Serdar Savaş TED Reset Konuşması
Kanal Türk Dr. Serdar Savaş
 

Gentest‘inizi Seçin.

Gentest biyolojik, genetik, psikolojik, hormonal süreçlerinizi ve yaşam tarzınızı analiz eder. Yaşam kalitenizi ve performansınızı artıracak etkili önlemler sunar.

test1
 
test1
 
test1
 
test1
 
test1
 
test1
 
 
Gentest Başvurusu
from

Gentest Kurumsal
 

Adres: Akatlar Mah. Ebulula Mardin Cad. Carlton 17/2 Akatlar / İstanbul

Telefon: 0212 436 0 436

               GEN 0 GEN 

WhatsApp: 0542 232 8 436 

Sosyal Medya’da Gentest

Gentest Facebook

Gentest Instagram

Gentest Youtube

Twitter

Mesajınızı İletin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

Phone